
Keramikfabriken är en keramikverkstad och butik vid Gamla torget, där du kan ta del av svenskt hantverk i liten skala. Här skapas bruksföremål i lergods, drejade och glaserade för hand.
I Keramikfabriken tillverkas bland annat muggar, skålar, kannor och ljusstakar. Färgerna går ofta i svart och vitt, och varje föremål är unikt. Här står hantverket och materialet i fokus, med former som är tänkta att användas i vardagen.
Som besökare kan du titta in i butiken, se färdiga alster och köpa med dig keramik direkt från verkstaden. Susanne som driver Keramikfabriken håller även i drejkurser för dig som vill prova på eller utveckla ditt eget keramiska skapande.
Ordinarie öppettider är tisdagar och onsdagar. Följ gärna vår Facebooksida Keramikfabriken för uppdateringar och avvikande öppettider.
Tisdag 17.00-19.00
Onsdag 10.00-12.00
Torsdagsturen
Extraöppet på torsdagar från 25 juni - 13 augusti klockan 13.00-18.00
Vill du komma en annan tid? Hör av dig så försöker vi hitta en tid som passar.
Gamla torget
597 30 Åtvidaberg
073-802 25 72
s.nylinstrand@gmail.com
Keramikfabriken ligger vid Gamla torget i centrala Åtvidaberg och passar bra att besöka i samband med en promenad i centrum eller under evenemang som Torsdagsturen.